... povídání o diamantech ....
I když nejvzácnějším drahým kamenem vůbec je rubín, největší popularitu mezi drahými kameny má bezesporu diamant. Broušený diamant má ze všech přírodních drahých kamenů největší třpyt a hru světel. V představách lidí se jedná převážně o bezbarvý kámen, ale diamant je jediný drahokam, který se vyskytuje téměř ve všech hlavních barevných odstínech.
Nejvíce se cení kameny dokonale čisté nebo veliké, ale nejvzácnější jsou diamanty barevné, které na rozdíl od bezbarvých diamantů byly vždy nedostatkové. Jsou proto spolehlivou investicí a jejich ceny rostou závratným tempem.
Největší dosud známý, bezbarvý diamant byl Culliman, který v surovém stavu vážil 621 gramů. Byl nalezen 25.ledna 1905 v Jihoafrické republice. Byl vybroušen v Amsterodamu do 105 briliantů. Největší z nich o váze 530,2 karátu je zasazen v žezle anglického krále, druhý největší v jeho koruně, další dva pak v koruně anglické královny. Všechny tyto největší diamanty jsou součástí korunního pokladu, krerý je uložen v londýnském Toweru.
Druhý největší diamant - Excelsior, pocházející také z Jihoafrické republiky, vážil 205,45gramu. Byl nalezen v roce 1893 a potom rozřezán na 11 menších briliantů, které vynikají modrým odstínem.
Pro srovnání - největší diamanty-brilianty které jsou uloženy v Národním muzeu v Praze váží 42,87 , 24,06 a 11,9 karátu. Pocházejí rovněž z Jihoafrické republiky a mají žlutou barvu. Velké diamanty zdobí i známou diamantovou monstranci v loretánském pokladu v Praze.
Velice zajímavé jsou osudy některých slavných, barevných diamantů. Ze žlutě zbarvených jsou to například
žlutá Eureka z červených Halphen Red , z růžových Great Table.
Existují však i hnědé diamanty a jejich nejznámějším zástupcem je Earth Star, zelené, jako například legendární Dresden Green, patrně nejslavnější z barevných diamantů - modrý Hope a černý Black Orlov.
I když byl diamant známý již v dávné minulosti, nebyl jako drahý kámen příliš oblíben, protože jej lidé nedovedli opracovávat díky své tvrdosti. Králem mezi nerosty se stal počátkem 16. století.
Rozdíl tvrdosti od ostatních nerostů vyjadřuje absolutní Rosiwalovo měření kde diamant má tvrdost 10. Je 140x tvrdší než korund (tvrdost 9), 800x tvrdší než topaz (tvrdost 8) a 4666 667x tvrdší než mastek (tvrdost 1).
...v článcích o diamantech byly použity citace z knihy Drahé kameny kolem nás a z časopisu Klenotník hodinář